18. Smart City Forum to najważniejszy w Polsce kongres poświęcony funkcjonowaniu i rozwojowi inteligentnych miast. Tegoroczna wiosenna edycja odbędzie się w dniach 28-29 maja we Wrocławiu.
Jednym z kluczowych wyzwań stojących przed polskimi samorządami pozostaje problematyka ruchu drogowego w ośrodkach miejskich, który w ostatnich latach zauważalnie się nasilił. Istnieje szereg metod radzenia sobie z zatorami drogowymi, jednak szybkim, prostym i efektywnym sposobem na poprawę sytuacji jest wykorzystanie dostępnych już danych. Ich właściwe wykorzystanie może stanowić istotny element usprawnienia oraz zrównoważenia ruchu drogowego w Polsce.
Jako partner strategiczny wydarzenia, firma Kapsch zaprezentuje rozwiązania smart city, które umożliwiają analizę danych pochodzących z różnych źródeł, wspierając w ten sposób miasta w podejmowaniu inteligentnych decyzji dotyczących mobilności.
W szczególności podzielimy się naszymi doświadczeniami oraz osiągnięciami w projektach związanych z wykorzystaniem rosnącej ilości dostępnych danych z wielu źródeł, które mogą być gromadzone i analizowane w czasie rzeczywistym, celem zapewnienia klarownego obrazu warunków drogowych. Dzięki naszej platformie danych dotyczących mobilności, miasta takie jak Sewilla, Madryt, Bilbao, Wiedeń, Buenos Aires i Dallas wykorzystują dostępne dane do proaktywnego i cyfrowego zarządzania ruchem w swoich obszarach miejskich.
Dodatkowo, warto wspomnieć, że w lutym 2022 roku Komisja Europejska opublikowała projekt Rozporządzenia w sprawie danych, znany jako Rozporządzenie w sprawie zharmonizowanych zasad dotyczących sprawiedliwego dostępu do danych i korzystania z nich, czyli "Data Act". Projekt ten ma na celu ustanowienie spójnych ram prawnych, dotyczących dostępu do danych oraz ich wykorzystania. Rozporządzenie to będzie odgrywało kluczową rolę w transformacji cyfrowej, zgodnie z europejskimi celami cyfrowymi na 2030 rok. Integracja tych zasad może znacząco przyspieszyć rozwój innowacyjnych rozwiązań w obszarze inteligentnych systemów transportowych, w tym zarządzania ruchem drogowym, co wpisuje się w szeroko pojętą strategię cyfrową Unii Europejskiej. Ta inicjatywa, w połączeniu z koniecznością stworzenia wspólnego modelu danych, otwiera drogę do budowy ekosystemu, w którym informacje o ruchu drogowym będą dostępne dla szerokiego grona zainteresowanych podmiotów, przyczyniając się tym samym do jeszcze skuteczniejszego zarządzania ruchem miejskim oraz tworzenia innowacyjnych rozwiązań w obszarze mobilności miejskiej.
Możesz zarejestrować się na 18. Smart City Forum tutaj